سه شنبه ١٢ مرداد ١٤٠٠
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3850
 بازدید امروز : 6
 کل بازدید : 227166
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3281
اهداف

آموزش الکترونیکی از جديدترين و كارآمدترين انواع آموزش‌هاي از راه دور می باشد و اخيراً در كشورهاي مختلف نقش به سزايي در آموزش فراگيران به عهده گرفته اند. دانشگاه‌هاي مجازي مفهوم كلاس‌هاي سنتي را تغيير داده‌اند. بسياري از فعاليت‌هايي كه در كلاس‌هاي مجازي صورت مي‌گيرد مشابه مواردی است كه در برنامه‌ها و كلاس‌هاي درس سنتي انجام مي‌شود, اما ماهيت و فضايي كه اين فعاليت‌ها در آن انجام مي‌شود متفاوت است. در كلاس‌هاي مجازي دانشجويان در بعضي از دوره‌ها به صورت كنفرانس‌هاي رايانه‌اي شركت مي‌ کنند و دروس از طريق اينترنت و شبكه‌هاي ملی ارائه مي‌شوند. ورود به اين دوره‌ها از طريق رايانه شخصي در خانه يا در محيط كار با اتصال به اينترنت امكان‌پذير است. در اين نوع آموزش با تعداد محدودي استاد مي‌توان دانشجويان بسياري را پوشش داد. امروزه صدها دانشگاه معتبر در سراسر دنيا دروس و رشته‌هاي دانشگاهي خود را از طريق اينترنت برای علاقمندان ارائه مي‌كنند.

 ویژگیهای مهم آموزش الکترونیکی عبارتند از:

1.      عدم نياز به حضور فيزيكي استاد و دانشجو. از آنجا كه در اين نوع دانشگاه غالب ارتباطات از طريق شبكه اينترنتي است، لزومي به حضور فيزيكي استاد و دانش پژوه در كلاس نيست. تنها كافي است دانشجو با استاد از طريق دستگاه كامپيوتر از منزل يا نزديك‌ترين مركز متصل به شبكه به دانشگاه مجازي متصل شود و از امكانات آن استفاده كند.

2.      عدم وابستگي كلاس درس به زمان خاص. دسترسي شبانه‌روزي به كلاس درس در دانشگاه مجازي به استفاده‌كنندگان امكان مي‌دهد به جاي غيبت از محل كار در فرصت‌ها و اوقات فراغت به يادگيري بپردازند. البته اين سيستم آموزشي را فناوری كنفرانس از راه دور در تالار كنفرانس و كلاس‌هاي آنلاين با حضور استاد در زمان خاص (جهت رفع اشكال) پشتيباني مي‌كند. ولي بخش اعظم اين سيستم مبتني بر دروسي است كه دانشجو در هر زماني (یه صورت آفلاين) دروس را دريافت كند.

3.      كيفيت بالاي ارائه دروس. در دانشگاه حضوري تعداد اساتيد براي يك درس محدود مي‌باشد. مثلاً براي يك درس خاص ممكن است يك يا نهايتاً دو استاد وجود داشته باشد. ولي در دانشگاه مجازي تيم‌هاي مجرب با استفاده از فناوری‌هاي مدرن و متنوع چند رسانه‌اي مي‌توانند درس‌ها را به نحو مطلوب آماده و ارائه کنند. در ضمن دانشجو مي‌تواند محتواي دروس را چندين مرتبه مشاهده كند و از اين لحاظ نيز كيفيت آموزشي بهبود مي‌يابد.

4.      پشتيباني و ثبت‌نام از تعداد زياد دانش‌پژوه در يك درس. در دانشگاه حضوري به دليل محدوديت كلاس‌ها و همچنين به سبب بازدهي پايين اين مشكل وجود دارد كه دانشجويان به دليل تكميل ظرفيت كلاس‌ها نتوانند در درس دلخواه ثبت‌نام كنند. اين مشكل در دانشگاه مجازي وجود ندارد.

5.      صرفه‌جويي در هزينه. صرفه‌جويي درساختمان‌هاي متعدد اداري، صرفه‌جويي قابل ملاحظه در تشكيل جلسات درسي، سمينارها، سفر اساتيد و دانشجويان ، برگزاري امتحانات، تهيه جزوات و كتاب و ...، همين‌طور بالا بردن سطح فرهنگي و علمي جامعه، دسترسي به كتابخانه ديجيتال و منابع آموزشي، سرعت در امور اداري و... از مزاياي آموزش مجازي محسوب مي‌شود.

Copyright  © 2021 elc.semnan.ac.ir . All rights reserved