سه شنبه ١٢ مرداد ١٤٠٠
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8804
 بازدید امروز : 41
 کل بازدید : 227201
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/3594
آیین نامه ها

 

فصل اول ـ كليات

ماده 1 ـ تعريف

دوره كارشناسي ارشد يكي از دوره­هاي آموزش عالي بالاتر ا ز دوره كارشناسي است كه پس از آن به اجرا در مي­آيد و سرانجام به اعطاي مدرك كارشناسي ارشد در رشته مربوط منتهي مي‌گردد.

تبصره: در اين آئين نامه به منظور اختصار، به دانشگاه سمنان "دانشگاه" و مرکز آموزش های الکترونیکی، "مرکز" گفته مي شود.

ماده 2 ـ هدف

هدف از ايجاد دوره كارشناسي ارشد، گسترش دانش و تربيت متخصصان و پژوهشگراني است كه با فراگيري آموزشهاي لازم و آشنايي با روشهاي پژوهش علمي، مهارت لازم را براي آموزش، پژوهش و خدمات پيدا مي كنند.

فصل دوم ـ شرايط ورود

ماده 3 ـ شرايط ورود به دوره به شرح زير است:

1 – 3 – داشتن شرايط عمومي ورود به آموزش عالي

2 – 3 – داشتن گواهينامه پايان دوره كارشناسي يا بالاتر مورد تأیيد وزارت علوم، ‌تحقيقات و فناوري و يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در رشته­هاي مورد قبول (به تشخيص شوراي عالي برنامه­ريزي)

3 – 3 – برخورداري از توانايي جسمي لازم و متناسب با رشته تحصيلي

4 – 3 – موفقيت در آزمون ورودي دوره مجازی

5 – 3- آشنایی با مفاهیم پایه و اولیه فناوری اطلاعات و قابلیت استفاده از رایانه و اینترنت

فصل سوم ـ ثبت نام

ماده 4 - پذيرفته‌شدگان به منظور ثبت نام موظفند براساس تاريخ اعلام شده از سوي دانشگاه و با در دست داشتن مدارك ثبت نامي شامل اصل شناسنامه، تصوير شناسنامه، عكس و مدرك كارشناسي به مرکز مراجعه و پس از ثبت مشخصات شناسنامه‌اي، شخصي و نظام وظيفه (فقط مردان) در فايل رايانه‌اي و گرفتن شناسه username و رمز ورود password با نظر مرکز آموزش از طريق وب دروس انتخابي خود را ثبت‌نام نمايند و پس از آن براي دريافت كارت دانشجويي به مسئول ثبت ‌نام مراجعه كنند.

ماده 5 - دانشجويان دوره كارشناسي ارشد مجازي موظفند حداكثر ظرف مدت 2 ماه پس از ثبت‌نام در دوره كارشناسي ارشد مجازی، يعني تا پايان فروردين ‌ماه سال ورود، نسبت به تسويه حساب با دانشگاه مقطع قبلي و ارائه مدرك كارشناسي خود مبني بر فارغ‌التحصيلي تا پايان دي ماه سال ورود (نامه معرفي به نظام وظيفه يا گواهي نامه موقت يا دانشنامه) اقدام نمايند.

تبصره: در صورت عدم ارائه مدرك كارشناسي در موعد مقرر از ادامه تحصيل دانشجو جلوگيري خواهد شد.

ماده 6 - انتخاب واحد در هر نیمسال تحصیلی بر اساس دروس ارائه شده ‏توسط مرکز در مهلت مقرر انجام می­گیرد.

ماده 7 - برای تحصیل همزمان دانشجو در چند دوره مجازی و تحصیل همزمان وی در دوره های حضوری  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مانعی وجود ندارد.

فصل چهارم ـ واحدهاي درسي، انتخاب واحد و گواهی اشتغال به تحصیل

ماده 8 - انتخاب واحد دانشجوی کارشناسی ارشد دوره های مجازی فقط براي دروس مندرج در برنامه صورت می گیرد. دانشجو موظف است با رعايت تعداد واحد مجاز و رعايت تقويم آموزشي دانشگاه در بازه زماني ثبت‌نام و حذف و اضافه از طريق سیستم دانشگاه انتخاب واحد نمايد.

ماده 9 ـ تعداد كل واحدهاي درسي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته آموزش محور، برحسب رشته، حداقل 28 وحداكثر 32 واحد است.

تبصره 1: دروس در طول دوره ‏به صورت غیر حضوری و یا به شکل مجازی ارائه می­شوند.

تبصره 2: چنانچه به تشخيص مرکز، گذراندن تعدادي از واحدهاي درسي دوره كارشناسي به عنوان دروس كمبود يا جبراني، براي دانشجو ضروري تشخيص داده شود، وي مكلف است آن دروس را براساس برنامه مصوب، اضافه بر واحدهاي درسي مقرر در دوره كارشناسي ارشد و مطابق اين آئين نامه بگذراند. تعداد دروس جبراني در هر رشته حداكثر 24 واحد است.

تبصره 3: در انتخاب دروس، اولويت با دروس جبراني است. تعيين تعداد و نوع دروس و زمان انتخاب آنها در چهارچوب برنامه مصوب شوراي عالي برنامه­ريزي، برعهده دانشگاه است.

تبصره 4: به ازاي گذراندن هر 12 واحد درسي از دروس جبراني، يك نيمسال تحصيلي، به طول مدت تحصيل دانشجو، افزوده مي شود.

ماده 10 ـ دانشجوي دوره كارشناسي ارشد دوره مجازی، مجاز است در هر نيمسال تحصيلي بين 6 تا 12 واحد درسي را انتخاب كند و در موارد استثنايي، با صلاحديد دانشگاه، اين تعداد مي تواند به 14 واحد افزايش يابد.

تبصره 1: در آخرين نيمسال تحصيلي، نام نويسي دانشجو با كمتر از 6 واحد درسي بلامانع است.

تبصره 2: دانشجوياني كه برخي از دروس دوره كارشناسي ارشد را در دوره كارشناسي گذرانده­اند، نمي­توانند آن درس يا دروس را مجدداً در دوره كارشناسي ارشد بگذرانند. اين دانشجويان بايد با گرفتن ديگر دروس انتخابي جمع واحدهاي درسي خود را به حد نصاب مندرج در برنامه مصوب برسانند.

ماده 11 - در هر نيمسال تحصيلي فقط یک گواهي اشتغال به تحصيل كلي جهت دانشجويان صادر مي‌گردد. اين گواهي از طريق مرکز در اختيار دانشجو قرار مي‌گيرد و در صورت نياز به ارائه گواهي اشتغال به مراجع ذيربط مي‌بايست از تصوير تاييد شده آن استفاده نمايند.

تبصره: زمان آماده‌سازي گواهي اشتغال به تحصيل پس از تاريخ حذف و اضافه خواهد بود.

فصل پنجم ـ حضور و غياب

ماده 12 ـ حضور دانشجو در تمامي برنامه­هاي درسي و ديگر فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دوره الزامي است. در دروس آن لاین که امکان بررسی حضور دانشجو در کلاس مجازی وجود دارد غيبت دانشجو در هر درس نبايد از  مجموع ساعات آن درس تجاوز كند، ‌در غير اين صورت نمره دانشجو در آن درس صفر محسوب مي شود.

تبصره 1 : در صورتي كه غيبت در يك درس، ‌بيش از حد مجاز بوده و از نظر دانشگاه، موجه تشخيص داده شود، آن درس از مجموعه دروس انتخابي دانشجو حذف مي­شود. در اين صورت رعايت حد نصاب 6 واحد در آن نيمسال الزامي نيست. ولي آن نيمسال از نظر طول تحصيلي براي دانشجو يك نيمسال محسوب مي شود.

تبصره 2 : انتظار حضور دانشجو در دروس غیر آنلاین (آفلاین) در یک درس مطابق با برنامه پیش بینی شده در سرفصل هر درس تنظیم می شود. بنابراین هنگام انتخاب واحد نحوه و میزان حضور الزامی در درس یا درس های مورد نظر اعلام و مطابق با قاعده تعیین شده، حضور دانشجو در جلسات آفلاین توسط مدرس یا دستیار ارایه دوره مجازی، کنترل خواهد شد.

ماده 13 - در مورد درس های آنلاین مطابق با سرفصل های درس، علاوه بر جلسات درس به صورت آنلاین  بین 2 تا 4 جلسه کلاس حضوري تشكيل مي‌شود.

تبصره: تقویم آموزشی دوره های آموزش مجازی باید برنامه دقیق زمانبندی کلاس های حضوری را در هر سال تحصیلی به اطلاع دانشجویان برساند.

ماده 14 ـ غيبت غير موجه در امتحان هر درس موجب گرفتن نمره صفر براي آن درس است.

تبصره: در صورتي كه غيبت دانشجو در امتحان، از نظر دانشگاه، موجه تشخيص داده شود، درس مزبور حذف مي شود.

فصل ششم- سال تحصیلی

ماده 15- هر سال تحصیلی مرکب از دو نیمسال تحصیلی و یک دوره تابستانی و هر نیمسال تحصیلی شامل 16 هفته و هر دوره تابستانی شامل 6 هفته آموزش است.

فصل هفتم ـ طول دوره، مرخصي تحصيلي و انصراف از تحصيل

ماده 16 ـ طول دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته مشتمل بر زمان لازم براي گذراندن دروس و تهيه پايان‌نامه 2 سال است. اين مدت با رعايت تبصره‌هاي زير قابل افزايش است.

تبصره 1: الف – طول مدت تحصيل دانشجو بنا به پيشنهاد استاد راهنما و تأييد گروه آموزشي ذيربط براي مدت يك نيمسال تحصيلي افزايش مي‌يابد.

ب – طول مدت تحصيل دانشجو، بنا به پيشنهاد استاد راهنما (‌متضمن دلايل متقن و كافي مبني بر ضرورت افزايش مدت تحصيل)، تصويب شوراي گروه آموزشي ذيربط كه با حضور استاد راهنما تشكيل مي‌شود و تأييد دانشكده براي يك نيمسال تحصيلي ديگر قابل افزايش است.

تبصره 2: دانشجو موظف است حداقل يك ماه قبل از اتمام سنوات تحصيلي پايان نامه خود را كه به تأييد استاد راهنما رسيده است براي طي مراحل دفاع به گروه آموزشي تحويل دهد. در اين حال چنانچه دفاع از رساله صرفاً به دليل طولاني شدن مراحل اداري، و نه به دليل ضرورت انجام اصلاحات علمي، بيش از يك ماه به طول بينجامد، مدت مازاد جزو سنوات تحصيلي دانشجو محسوب نمي‌شود.

تبصره 3: چنانچه دانشگاه نتواند حداقل واحدهاي درسي را در يك نيمسال تحصيلي ارائه دهد، به نسبت كسر واحدهاي ارائه شده، به طول دوره دانشجو افزوده مي­شود. در هر صورت طول دوره تحصيل نبايد از سه سال تجاوز نمايد.

توضيح: دانشجو موظف است در هر نيمسال تحصيلي و در موعد مقرر طبق تقویم آموزشی دوره های آموزش مجازی دانشگاه، نسبت به انجام انتخاب واحد خويش اقدام نمايد.

ماده 17 ـ دانشجوي دوره كارشناسي ارشد مي تواند حداكثر براي يك نيمسال تحصيلي، با كسب موافقت دانشگاه از مرخصي تحصيلي استفاده كند.

تبصره 1: مدت مرخصي تحصيلي جزو سنوات تحصيلي دانشجو محسوب مي­شود.

تبصره 2: درخواست مرخصي بايد قبل از شروع نام نويسي در هر نيمسال تحصيلي به دانشگاه مربوط تسليم و موافقت آن دانشگاه كسب گردد. موافقت دانشگاه با مرخصي تحصيلي دانشجو با توجه به وضعيت تحصيلي وي صورت مي­گيرد و منوط به اين است كه ادامه تحصيل دانشجو از آن به بعد با مشكل مواجه نشود.

تبصره 3: در صورتي كه دانشجو بدون كسب موافقت دانشگاه حتي براي يك نيمسال، ترك تحصيل نمايد از ادامه تحصيل محروم مي­شود.

ماده 18 ـ دانشجو مي­تواند به هر دليل، از تحصيل اعلام انصراف نمايد. در اين صورت بايد درخواست خود را مبني بر انصراف به دانشگاه تسليم نمايد. چنانچه دانشجو بعد از يك ماه درخواست خود را پس نگيرد، آن دانشگاه نسبت به صدور گواهي انصراف، اقدام مي­نمايد.

تبصره: دانشجوي انصرافي يا اخراجي موظف است به تعهداتي كه سپرده است عمل نمايد. به هر حال صدور هرگونه گواهينامه و تسليم ريز نمرات و دريافت مجوز شركت مجدد در آزمون ورودي منوط به تسويه حساب دانشجو با دانشگاه ذي‌ربط است.

فصل هشتم ـ ارزشيابي

ماده 19 - ارزبابی دانشجو در هر درس براساس شاخص هایی تعیین خواهد شد که در سر فصل درس مشخص شده است.

ماده 20- دانشجو موظف است طبق برنامه امتحانی اعلام شده توسط دانشگاه در محل یا محل های تعیین شده برای شرکت در امتحان حضور پیدا نماید.

تبصره 1: همراه داشتن کارت دانشجویی برای شرکت در کلیه جلسه های امتحانی الزامی است.

ماده 21 ـ حداقل نمره قبولي در هر درس اعم از دروس دوره و دروس جبراني در دوره كارشناسي ارشد، 12 است.

تبصره 2: اگر نمره دانشجو در يك درس انتخابي كمتر از 12 باشد، مي­تواند با موافقت استاد راهنما به جاي آن درس، درس ديگري را انتخاب نمايد.

تبصره 3: در مواردي كه ارزشيابي دانشجو در يك درس موكول به فعاليت هايي باشد كه با تشخيص استاد مربوط انجام آن در طول يك نيمسال تحصيلي ممكن نيست، نمره دانشجو در آن درس ناتمام محسوب مي­شود. در اين صورت بايد نمره دانشجو در آن درس، حداكثر تا پايان نيمسال تحصيلي بعد،‌توسط استاد ذي‌ربط به نمره قطعي تبديل و در كارنامه وي ثبت شود.

ماده 22ـ ميانگين نمرات دروس دانشجو، در دوره كارشناسي ارشد، در هر نيمسال تحصيلي، نبايد از 14 كمتر باشد. اگر ميانگين نمرات دانشجو،‌در دو نيمسال تحصيلي كمتر از 14 باشد، آن دانشجو از ادامه تحصيل محروم مي­شود.

تبصره: نمره دروس پيش نياز يا جبراني در كارنامه دانشجو، جداگانه ثبت مي­شود، اما در احتساب ميانگين نمرات نيمسال تحصيلي و ميانگين كل نمرات دانشجو منظور نمي­شود.

توضيح: براساس مصوبات موجود در صورتي كه دانشجو در يك نيمسال تحصيلي فقط يك درس انتخاب كرده باشد و امكان انتخاب درس ديگري براي وي وجود نداشته باشد و در آن درس نمره كمتر از 14 كسب نمايد، مشروط محسوب نخواهد گرديد.

ماده 23ـ  ميانگين كل نمرات دانشجو در پايان دوره نبايد از 14 كمتر باشد، در غير اين صورت فارغ التحصيل دوره كارشناسي ارشد شناخته نمي­شود.

تبصره: دانشجويي كه پس از گذراندن كليه واحدهاي درسي دوره، ميانگين كل نمرات او از 14 كمتر باشد، در صورتي كه حداكثر مدت مجاز تحصيل وي به پايان نرسيده باشد، مي­تواند تا 16 واحد از دروسي را كه در آنها نمره كمتر از 14 گرفته است، فقط در يك نيمسال تحصيلي تكرار كند و در صورت جبران كمبود ميانگين كل، فارغ التحصيل شود. دانشجويي كه به هر دليل نتواند از اين فرصت استفاده كند از ادامه تحصيل و دريافت مدرك تحصيلي محروم مي­شود.

فصل نهم ـ پايان نامه

ماده 24 ـ دوره های کارشناسی ارشد پیش بینی شده در برنامه های آموزش مجازی دانشگاه در قالب مدل آموزش محور ارایه می شود. ولی در موارد مشخص شده در آیین نامه در صورت ارائه پایان نامه مشمول قوانین حاکم بر دوره های حضوری خواهد بود.

فصل دهم ـ خدمت سربازي دانشجویان دوره های آموزش مجازی

ماده 25- اگر دانشجو در زمان ثبت‌نام سرباز باشد، دانشگاه طي نامه‌اي از حوزه نظام وظيفه تقاضاي ترخيص از خدمت مشمول را مي‌نمايد. در صورت موافقت كتبي اداره وظيفه عمومي با ادامه تحصيل، براي وي پرونده تشكيل شده و دانشجوي رسمي محسوب مي‌گردد، در غير اين صورت قبولي ايشان لغو خواهد شد.

تبصره: چنانچه دانشجو داراي دفترچه آماده به خدمت باشد، بايد اصل دفترچه را به هنگام ثبت‌نام به مسئول ثبت‌نام تحويل نمايد تا به اداره وظيفه عمومي ارسال ‌گردد. پذيرفته‌شدگاني كه داراي معافيت موقت، تكفل، پزشكي و مانند آن مي‌باشند بايد قبل از انقضاي معافيت نسبت به تمديد و ارائه آن به دانشگاه اقدام نمايند.

فصل یازدهم ـ شهریه دوره

ماده 26- ‏شهریه هر دوره ‏شامل دو نوع شهریه ثابت و متغیر می شود.

تبصره 1. ‏شهریه ثابت مطابق با مصوبات دانشگاه ‏در ابتدای هر دوره ‏اعلام می­گردد.

تبصره 2. ‏شهریه ثابت در طول دوره ‏تحصیل تغییر نمی­کند.

تبصره 3. شهریه متغیر، بر اساس تعداد واحدهای اخذ شده ‏محاسبه می­گردد و در ابتدای هر سال تحصیلی با توجه به نرخ تورم و بر اساس مصوبات دانشگاه اعلام می­شود.

ماده  27 - دانشگاه در قبال دانشجوی انصرفی از تحصیل، به هر دلیلی که باشد، هیچ گونه تعهدی ندارئد. بدان معنا که شهریه دریافتی تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.

فصل دوازدهم ـ امور فراغت از تحصيل و صدور مدرک تحصیلی

ماده 28- مدرک فارغ­التحصیلی دانشجویان همانند دانشجویان دوره حضوری و با قید "دوره مجازی" توسط دانشگاه، دانشکده / پردیس ذیربط و پردیس مجری به صورت مشترک صادر می­گردد.

ماده 29 - تاريخ ثبت آخرين نمره به عنوان تاريخ فراغت از تحصيل محاسبه خواهد شد. مدرك مورد نياز جهت ثبت نمره اعم از درس يا پروژه تحقيق، صرفاً نمره‌اي است كه از طرف استاد و تأييد مسئول مربوطه در مرکز ارسال مي‌گردد. پس از ثبت نمره، مرکز مي‌تواند برگه تطبيق واحد دانشجو را جهت ادامه مراحل فراغت از تحصيل به مدیریت آموزشی دانشگاه ارسال نمايد.

ماده 30 - پس از وصول برگه تطبيق واحد پرونده دانشجو تكميل و جهت صدور مدرك فراغت از تحصيل، نامه معرفي به نظام وظيفه و يا گواهينامه موقت به اداره دانش‌آموختگان ارجاع مي‌گردد.

تبصره1: دانشجو مي‌تـواند پس از انجام كليه امور مربوط به تسويه حساب و دریافت تاییده آن از مرکز، جهت اخذ مدرك خود به اداره دانش‌آموختگان واقع در مدیریت آموزشی دانشگاه مراجعه نمايد.

تبصره2: دانش آموختگان موظفند حداكثر يك ماه پس از ثبت آخرين نمره، مراحل تسويه با واحدهای مختلف دانشگاه را به انجام برسانند.

فصل سیزدهم ـ ساير مقررات

ماده 31 ـ  انتقال و تغيير رشته در دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته مجازی ممنوع است.

ماده 32- هیچگونه امکانات رفاهی از قبیل خوابگاه ‏یا وام تحصیلی به دانشجویان دوره های آموزش مجازی تعلق نمی­گیرد.

ماده 33 ـ آئين نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد مجازی دانشگاه در 13 فصل و 33 ماده و 32 تبصره به تنظیم شده است. اين آئين نامه پس از تایید کمیته آموزش مجازی دانشگاه و تصویب شورای آموزشی دانشگاه لازم الاجرا است.

Copyright  © 2021 elc.semnan.ac.ir . All rights reserved