سوالات متداول

سوال اول:چگونه می توانیم وارد سایت مجازی شویم؟

دانشجوی گرامی، چنانچه قبلا در سامانه my.semnan.ac.ir وارد نشده اید نام کاربری شما، شماره دانشجویی شماست.چنانچه قبلاً در سامانه srm.semnan.ac.ir وارد شده اید با استفاده از گزینه بازیابی گذرواژه، گذرواژه جدید را مشخص کرده و سپس با گذرواژه جدید وارد سامانه شوید، سپس در بخش  ویرایش profile  من می توانید نام کاربری خود  را نیز تغییر دهید.

سوال دوم: برای انتخاب واحد دروس مجازی چه باید کرد؟

ابتدا دانشجویان باید در بازه انتخاب واحد اقدام به انتخاب درس مورد نظر نموده (درس مورد نظر باید در لیست دروس قابل ارائه ترم موجود باشد که لیست دروس قابل ارائه بصورت مجازی توسط مرکز مدیریت آموزش­های الکترونیک تعیین می­شود.) و پس از اتمام بازه انتخاب واحد لیست دانشجویان وارد سیستم آموزش مجازی شده و دانشجو (پس از چند روز از اتمام انتخاب واحد) قادرخواهد بود از طریق همین سایت با کلیک بر روی ورود به سیستم آموزش الکترونیک وارد سایت آموزش الکترونیکی شود.

 

 

سوال سوم: وظیفه دانشجو پس از انتخاب واحد درس مجازی چیست؟

چنانچه دانشجویان درسی را به صورت مجازی (به شیوه سایر دروس در بازه انتخاب واحد ) انتخاب نموده باشند،‌ پس از چند روز از اتمام بازه انتخاب واحد باید با ورود به پورتال دانشجویی و انتخاب آموزش مجازی از طریق بخش خدمات و یا با شناسه و کلمه عبور خود در سیستم دانشجویی به طور مستقیم ، وارد سیستم آموزش مجازی شده و با کلیک بر روی عنوان درس به آن وارد گردیده و و از اخبار و اطلاعیه هایی که توسط استاد گذاشته شده است آگاهی یابد و مراجعه به سیستم باید به صورت مداوم باشد). اطلاعیه های درس شامل تکالیف و زمان تحویل آن، آزمون‌ها و زمان برگزاری، زمان و مکان برگزاری آزمون میان ترم و پایان ترم ... می باشد. حضور مداوم و فعال و شرکت در جلسات پرسش و پاسخ ( انجمن )و ........در ارزیابی دانشجو در انتهای ترم موثر می باشد.درصورت عدم ورود موفقیت آمیز و یا نبودن اسم درس پس از ورود به سیستم باید بلافاصله برای رفع مشکل با مرکز آموزش های الکترونیک تماس حاصل نموده و یا با آدرس اینترنتی elc@semnan.ac.ir مکاتبه نمایید.

 

سوال چهارم: چگونه می توانیم با استاد درس ارتباط داشته باشیم؟

برای این کار می توانیم از طریق ارسال نامه به صورت الکترونیکی ‌به پست الکترونیک استاد و همچنین ‌از طریق گزینه جعبه پستی(امکان پست الکترونیک داخلی سیستم)، گپ و انجمن با استاد درس ارتباط داشته باشیم.

 

سوال پنجم: چنانچه در ورود به سایت مشکل داشته باشیم چه باید بکنیم؟

علت اشکال این است که احتمالا کلمه رمز را درست وارد نکرده‌ا ید و یا اینکه آنرا تغییر داده و کلمه رمز جدید را بخاطر نمی آورید. کلمه رمز به ترتیب برای اساتید، کارکنان و دانشجویان مشابه پورتال اساتید، پورتال کارکنان و پورتال دانشجویی می باشد. در صورتی که در ورود به پورتال های فوق نیز دچار مشکل هستید با واحد پاسخگویی مرکز کامپیوتر در تماس باشید. اما درصورتی که در ورود به پورتال ها مشکلی ندارید و فقط امکان ورود به سیستم آموزش مجازی مقدور نیست با مرکز پاسخگویی مرکز آموزش های الکترونیک یا با پست الکترونیک elc@semnan.ac.ir تماس حاصل فرمایید.

 

سوال ششم: چگونه می توانیم به محتوی درس دسترسی داشته باشیم؟

پس از اینکه با شناسه ورود و کلمه رمز وارد سیستم مجازی شدید کافی است بر روی نام درس مورد نظر خود کلیک نمایید. سپس از قسمت مرور مطالب محتوی درس را مشاهده نمائید.

 

سوال هفتم: چگونه می توانیم از تاریخ امتحانات و یا مواردی که استاد به آنها اشاره دارد مطلع شویم؟

پس از اینکه با شناسه ورود و کلمه رمز وارد سیستم مجازی شدید به اولین صفحه درس وارد می شوید . در این صفحه ( صفحه اصلی ) بخشی را به نام آگهی ها مشاهده خواهید کرد که مخصوص درج اطلاعیه و مواردی است که استاد درس به آنها در طول ترم اشاره خواهد نمود از جمله تاریخ امتحانات ، مهلت تحویل پروژه ها و .... دقت نمایید زمان برگزاری آزمون پایان ترم خارج از بازه امتحان و معمولا قبل از شروع بازه امتحان می باشد که زمان و مکان آن توسط استاد درس در بخش آگهی ها اعلام می گردد.

 

سوال هشتم: برای ارسال پروژه ها و تکالیف چگونه باید عمل کرد؟

می توانید در تاریخ هایی تعیین شده توسط استاد به هر جای دیگری که وی در بخش آگهی ها قید کرده است مراجعه و پروژه و یا تکالیف خود را تحویل دهیدهمچنین اگر استاد از قسمت تکالیف ( ذخیره سازی فایل ) اقدام به ارائه پروژه یاتکلیف نماید از طریق ارسال تکالیف اقدام به این کار نمایید . راهنمای "امکان ارسال تکالیف" در لینک راهنما/راهنمای مخصوص دانشجو از سایت آموزش مجازی موجود است.

 

سوال نهم: برای دیدن صندوق پستی خود و اطلاع از نامه های رسیده چه باید کرد؟

کافی است گزینه جعبه پستی ( در بالای صفحه اصلی ) را کلیک کرده و نامه های دریافت شده خود را مشاهده نمائید و در صورت نیاز به پاسخ به نامه‌های مورد نظر پاسخ دهید .

 

سوال دهم: چگونه می توانیم سوالات کوئیزهای طی ترم را که از طریق سیستم ( بخش آزمونها و تحقیقها ) در آن شرکت نموده‌ایم را ببینیم؟

برای دیدن سوالات آزمون ها و یا کوئیز های طول ترم استاد می توانید آیکن آزمون ها و تحقیق ها را در صفحه اصلی کلیک نمایید ،‌ چنانچه مهلت آزمون به اتمام نرسیده باشد گزینه آماده پاسخگوئی را در مقابل آزمون خواهید دید سوالات را مشاهده و پاسخ آنها را در مکان های مشخص شده درج نمائید. چنانچه مهلت آزمون به اتمام رسیده باشد گزینه منقضی را در مقابل آزمون خواهید دید و چنانچه هنوز زمان پاسخگوئی به سوالات نرسیده باشد گزینه در آینده را خواهید دید.

 

سوال یازدهم:برای تغییر مشخصات خود چه باید کرد؟

پس از وارد کردن شناسه ورود و کلمه رمز قبل از کلیک کردن بر روی آیکن درس مجازی انتخاب شده می توان گزینه مشخصات را کلیک کرده و نسبت به تغییر مولفه های مورد نظر خود در این قسمت اقدام نمود. البته چون کلمه رمز همان کلمه عبور پورتال می‌باشد لذا برای تغییر آن باید کلمه عبور پورتال را تغییر دهید.

 

سوال دوازدهم: چگونه می توان نتایج کوئیزها را در سیستم مشاهده نمود؟

هنگامی که آیکن آزمون ها و تحقیق ها را در صفحه اصلی کلیک می‌­کنید در صفحه نمایش داده شده دو بخش آزمون و مرور نتایج مشاهده خواهد شد. برای دیدن نتایج آزمون می توان گزینه مرور نتایج را کلیک کرده و از نتیجه آزمون و پاسخ­های درست و نادرست اطلاع حاصل نمود.

 

سوال سیزدهم: برای خروج از سیستم چه باید کرد؟

گزینه خروج از سیستم در بالای صفحه بدین منظور درج شده است

 

سوال چهاردهم: چگونه می توانیم لیست دروس انتخاب شده خود را درسیستم آموزش الکترونیک ببینیم؟

زمانی که وارد سیستم می شویم لیست درس های انتخاب شده به صورت آیکن های مجزا قابل رویت هستند و با کلیک کردن بر روی نام هر درس می توان به درس مورد نظر وارد شده و محتوی آن درس را مشاهده نمود. علاوه بر این چنانچه در حال مشاهده محتوی درسی هستید می توانید از طریق همین درس محتوی سایر دروس خود را نیز مشاهده نمائید. کافی است در بالای صفحه از لیست دروس ، درس مورد نظر را انتخاب و گزینه ورود را کلیک کنید.

 

سوال پانزدهم: آیا می توان شناسه ورود و کلمه رمز خود را تغییر داد؟

این امکان از طریق گزینه مشخصات پس از ورود به سیستم میسر است. اساتید، کارکنان و دانشجویان برای تغییر کلمه رمز خود باید از طریق پورتال اساتید، کارکنان و دانشجویان اقدام به این کار نمایند .

 

سوال شانزدهم: نحوه ثبت نام درس مجازی در ترم تابستان چگونه است؟

لازم است در مدت زمانی که توسط واحد آموزش دانشکده تعیین می شود نسبت به انتخاب درس مجازی اقدام نمایید و سپس با مراجعه به واحد آموزش دوره های شبانه و پرداخت شهریه وضعیت انتخاب خود را تثبیت نماییدتذکر :‌انتخاب واحد دروس مجازی برای دانشجویان روزانه نیز منوط به پرداخت شهریه می باشد .

 

سوال هفدهم: اگر نام دانشجو در لیست درس نباشد چه باید کرد؟

اسامی دانشجویان در دو مرحله وارد سیستم می‌شود مرحله اول بعد از پایان بازه انتخاب واحد و مرحله دوم بعد از پایان بازه حذف و اضافه می‌باشد چنانچه بعداز چند روز از پایان این دو مرحله نام دانشجو وارد سیستم نشده باشد با مرکز آموزش های الکترونیک ( مجازی ) تماس گرفته و یا از طریق ایمیل elc@semnan.ac.ir مشکل خود را مطرح نمایند.

درصورتیکه به صورت مستمع آزاد در درسی شرکت کرده باشند ممکن است استاد درس هنوز اسامی افراد منتظر تایید را تایید نکرده باشد که در اینصورت باید با استاد مربوطه تماس بگیرید.

 

سوال‌هجدهم: برای حذف دروس مجازی چه باید کرد؟

برای حذف دروس مجازی‌ باید به طریقه دروس حضوری عمل نمایید انصراف از ثبت نام در سیستم آموزش مجازی به معنای حذف درس نبوده و صرف ورود موفقیت آمیز به سیستم آموزش مجازی نیز به معنی انتخاب درس نمی­باشد شرط انتخاب درس مجازی وجود نام درس در لیست انتخاب واحد شما می‌باشد. شرط حذف نهایی درس عدم وجود نام درس در لیست انتخاب واحد شما می­باشد .

 

 

سوال نوزدهم: نحوه برگزاری امتحانات  پایان ترم دروس مجازی چگونه است ؟

آزمون پایان ترم به صورت حضوری و طبق تاریخ ثبت شده در سامانه گلستان در مکانی که توسط واحد آموزش دانشکده و یا استاد تعیین شده است انجام می­‌گیرد.